Resultater fra Landsskuet 2014

Resultatliste  fra Landsskuet 2014

Hold

Navn

Født

Far

Vægt

Ejer

Juniortyre

 

 

 

 

 

12-15 mdr.

Birkelund Igor

01.06.2013

Dragueur

769

Jens P. Bojsen, Videbæk     

 

Nygaarden Ideal

09.05.2013

Armendarit

867

Svend Åge Hansen, Klarup

15-18 mdr.

GG Isidor

24.01.2013

GG Euro F

763

Erik Poulsen, Arden

 

Nygaarden Isak

24.02.2013

Eddy

869

Svend Åge Hansen, Klarup

 

Nygaarden Ibrahim

04.03.2013

Nutin

763

Svend Åge Hansen, Klarup

Seniortyre

 

 

 

 

 

o. 3 år

GG Elit F

30.08.2009

Ronald

1456

Erik Poulsen, Arden

 

GG Extra

21.05.2009

GG Simon F

1197

Arne Daa Petersen, Sporup

Kvier

 

 

 

 

 

6-8 mdr.

Lillerøj Ignora

01.12.2013

Elance

273

Palle Sørensen, Vejen

 

Birkelund Jonna

01.01.2014

Nygaarden Urban

341

Jens P. Bojsen, Videbæk

8-10 mdr.

EHG Inessa

12.09.2013

GG Figaro

392

Ulrik Lund, Aars

 

Nygaarden Iben

26.10.2013

Layon

395

Jens J. Andersen, Terndrup

12-15 mdr.

Birkelund Ilsa P

07.04.2013

Dragueur

508

Niels H. H. Nielsen, Jerslev

15-18 mdr.

Fredrikshøj Isba

27.03.2013

Dauphin F

571

Frederikshøj, Svenstrup

 

GG Isolde

13.01.2013

GG Elit F

548

Erik Poulsen, Arden

 

Frederikshøj Ida

19.03.2013

Dauphin F

580

Frederikshøj, Svenstrup

18-24 mdr.

GG Haline

12.11.2012

Azur

637

Erik Poulsen, Arden

24-30 mdr.

GG Haiti

12.05.2012

GG Euro F

774

Erik Poulsen, Arden

 

Frederikshøj Hyacinthe

14.04.2012

Daupnin F

772

Frederikshøj, Svenstrup

 

Frederikshøj Honorina

14.03.2012

Dauphin F

861

Frederikshøj, Svenstrup

 

Henrikka De Vall

14.04.2012

Atlas

707

Jens J. Andersen, Terndrup

 

Frederikshøj Henriette

06.02.2012

Dauphin F

790

Frederikshøj, Svenstrup

 

Birkelund Hildigun

25.04.2012

Dragueur

759

Jens P. Bojsen, Videbæk

o. 30 mdr.

GG Gamma

05.12.2011

GG Elit F

865

 Erik Poulsen, Arden

 

BB Gloria

04.05.2011

Dragueur

843

 Frederik Pool, Blåhøj

 

Frederikshøj Geronima

20.08.2011

Frederiks.  Barbaz

854

 Frederikshøj, Svenstrup

 

Lillerøj Gloria

26.04.2011

Tresor

836

 Ida Sørensen, Vejen

Køer m. kalv

 

 

 

 

 

3-5 år

EHG Freja Pp

30.10.2010

BABS Don Juan PP

1002

Ulrik Lund, Aars

 

Nygaarden Esther

18.12.2009

Atlas

1030

Svend Aage Hansen, Klarup

 

Frida De Vall

13.03.2010

Atlas

887

Jens J. Andersen, Terndrup

 

GG Feta

01.06.2010

GG Asterix F

959

Erik Poulsen, Arden

 

GG Geneve

23.02.2011

GG Asterix

836

Erik Poulsen, Arden

 

Tinsholts Fiona

23.03.2010

Siems Børge

971

Kim Bartholomæussen, Hadsund

o. 5 år

Frederikshøj Bonnet

13.03.2006

NY Urban

1021

Fredrikshøj, Svenstrup

 

GG Celina

06.01.2007

GG Simon F

1127

Erik Poulsen, Arden

 

EHG Canna

20.11.2007

GG Ultimo

1149

Erik Poulsen, Arden

Køer u. kalv

 

 

 

 

 

3-5 år

GG Fonda

02.06.2010

GG Asterix F

1071

Erik Poulsen, Arden

o. 5 år

Frederikshøj Diana

06.02.2008

Rubio

1031

Frederikshøj, Svenstrup

 

Frederikshøj Caroline

23.04.2007

Victor

1114

Frederikshøj, Svenstrup

 

GG Dahlia

20.01.2008

GG Admirable F

1074

Erik Poulsen, Arden

 

Frederiks. Bernadette

06.11.2006

Victor

1015

Frederikshøj, Svenstrup

Bedste besætningsgruppe og ærespræmie:

Frederikshøj – Svenstrup Aps, Svenstrup   

 

Ærespræmie konkurrencen:

 

Ejer

Titler og præmier

GG Elit F

Erik Poulsen, Arden

Bedste dyr,  bedste seniortyr, ærespræmie og excellent

EHG Freja

Ulrik Lund, Aars

Bedste ko, ærespræmie og excellent

Frederikshøj Bonnet

Frederikshøj, Svenstrup

Svend Andersens Mindelegat, ærespræmie og excellent

Frederikshøj Isba

Frederikshøj, Svenstrup

Bedste kvie 1-2 år (pokal), bedste kvie, ærespræmie og

excellent

GG Haiti

Erik Poulsen, Arden

Ærespræmie og excellent

Frederikshøj Diane

Frederikshøj, Svensrtup

Bedste kvie o. 2 år (pokal), ærespræmie og excellent

GG Haline

Erik Poulsen, Arden

Ærespræmie

GG Isidor

Erik Poulsen, Arden

Ærespræmie

 

Øvrige titler:

Lillerøj Ignora

Palle Sørensen, Vejen

Bedste kvie u. 1 år

GG Extra

Arne Daa Petersen, Sporup

Bedste kødtype handyr

Frederikshøj Bonnet

Frederikshøj, Svenstrup

Bedste kødtype hundyr

GG Haline

Erik Poulsen, Arden

Miss Future

 

 

 

 

 Resultater fra Landsskuet 2013

Tyre

Født

Far

Mor

Vægt

Ejer

 

G Hinault

01.01.12

GG Euro F

GG Ella

824

Poulsen, Arden

 

NY Hanci

03.03.12

Atlas

NY Blondine

852

Sv. Å. Hansen, Klarup

 

ST Hector

03.07.12

BB Fabio

ST Francoise

 

A. og B. Rou, Randers

 

Tyre

 

 

 

 

 

 

GG Elit F

30.08.09

Ronald

Athene

1414

Poulsen, Arden

Æ

GG Extra

21.05.09

GG Simon

GG Ninka

1203

A. D. Petersen, Sporup

Æ

 

 

 

 

 

 

 

Kvier

 

 

 

 

 

 

BB Heidi

22.08.12

Drageur

BB Ursilla

352

Hendry Pool, Sdr. Omme

 

 

 

 

 

 

 

 

Kvier

 

 

 

 

 

 

Hyacinthe

14.04.12

Dauphin F

Victoire

502

Frederikshøj, Svenstrup

Æ

GG Haiti

12.05.12

GG Euro F

GG Bretagne

497

Poulsen, Arden

Æ

Henriette

06.02.12

Dauphin F

FR Ursula

530

Frederikshøj, Svenstrup

 

Honorina

14.03.12

Dauphin F

FR Delphine

554

Frederikshøj, Svenstrup

 

LY Honey

16.03.12

G Eminent

F Cascha

429

Jan L. Nielsen, Frøstrup

 

B Hildigun

25.04.12

Drageur

B Daisy

495

Jens P. Bojsen, Videbæk

 

ST Helene

07.05.12

Tokapi

ST Candy

 

A. og B. Rou, Randers

 

B Hermina

24.05.12

Drageur

BB Fanette

462

Hendry Pool, Sdr. Omme

 

BI Honey

07.04.12

Drageur

BI Elinor

454

Jens P. Bojsen, Videbæk

 

 

 

 

 

 

 

 

Kvier

 

 

 

 

 

 

G Gamma

05.12.11

GG Elit F

EHG Canna

604

Poulsen, Arden

Æ

NY Gerd

15.12.11

Elance F

NY Cleo

 

Sv. Å. Hansen, Klarup

 

NY Göta

22.11.11

Elance F

NY Carol

618

Sv. Å. Hansen, Klarup

 

Geronima

20.08.11

F Barbaz

Upette

632

Frederikshøj, Svenstrup

 

G Havanna

12.01.12

GG Evian

G Charmeure

542

Poulsen, Arden

 

 

 

 

 

 

 

 

Kvier

 

 

 

 

 

 

FR Gatien

03.05.11

F Barbaz

FR Beatrice

626

Jens Jørn Andersen, Terndrup

 

NY Gry

05.02.11

Elance F

NY Tut

849

Sv. Å. Hansen, Klarup

 

EH Gisella

03.06.11

GG Eifel

EHG Daisy

670

Jan L. Nielsen, Frøstrup

 

HØJB Gry

20.06.11

Drageur

BI Donna

597

Henning Jeppesen, Holstebro

 

 

 

 

 

 

 

 

Kvier

 

 

 

 

 

 

GG Freja

11.11.10

Hibernatus

GG Ninka

828

Poulsen, Arden

 

SK Fleur

13.10.10

Uway

NY Orkis

 

Jens Chr. Jensen, Brønderslev

 

 

 

 

Køer m kalv

 

 

 

 

 

 

GG Feta

01.06.10

Asterix F

GG NInka

884

Poulsen, Arden

Æ

GG Fonda

02.06.10

Asterix F

GG Ninka

919

Poulsen, Arden

 

NY Esther

18.12.09

Atlas

NY Blondine

981

Sv. Å. Hansen, Klarup

 

FR Frida

04.01.10

Richelieu

FR Cornille

795

Frederikshøj, Svenstrup

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer m Kalv

 

 

 

 

 

 

F Caroline

23.04.07

Victor

FR Tamara

1023

Frederikshøj, Svenstrup

Æ

GG Celina

06.01.07

GG Simon

GG Tessa

1181

Poulsen, Arden

 

Bernadette

06.00.06

Victor

FR Viviene

879

Frederikshøj, Svenstrup

 

FR Cornille

11.06.07

Victor

FR Tasmin

931

Frederikshøj, Svenstrup

 

BB Dolly

01.01.08

Atlas

NØ Kivi

915

Hendry Pool, Sdr. Omme

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer m Kalv

 

 

 

 

 

 

GG Thea

26.11.02

Armagnac

GG Ninka

1116

Poulsen, Arden

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer u kalv

 

 

 

 

 

 

SK Evelyn

19.10.09

Leo

SK Vivette

 

Jens Chr. Jensen, Brønderslev

 

3088900688

23.03.10

S Børge

3088900654

850

K. Bartholomæussen, Glerup

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer u kalv

 

 

 

 

 

 

S Chynette

29.09.07

Scout

SK Anastasia

 

Jens Chr. Jensen, Brønderslev

Æ

GG Dahlia

20.01.08

Admirable

GG Utile F

1102

Poulsen, Arden

 

EHG Canna

20.11.07

G Ultimo

GG Unica

1067

Poulsen, Arden

 

NY Conni

28.06.07

Atlas

NY Sara

992

Sv. Å. Hansen, Klarup

 

 

Øvrige titler blev vundet af følgende:

 

Bedste besætningsgruppe: Sanne og Erik Poulsen, Arden

 

Miss Future: Sanne og Erik Poulsen, Arden med GG Haiti.

Bedste kvie op til to år: Frederikshøj med FR Hyacinthe

Bedste kvie op til 1 år: Hendry Pool med BB Heidi.

 

RESULTATER FRA LANDSSKUET 2012

Ejer/Tyre

Navn

Født

Far

Mor

Vægt

Point

Jens P. Bojsen

B Goliat

08.09.11

Dragueur

B Trille

569

22

Tyre

 

 

 

 

 

 

Fam. Poulsen

GG Gaffa

19.02.11

Asterix

GG Charmeuse

617

22

Svend Å. Hansen

NY Gilbert

24.01.11

Atlas

NY Blondine

1011

22

Tyre

 

 

 

 

 

 

Jan L. Nielsen

GG Eminent

16.02.09

Asterix

GG Thea

1197

24 + Æ

Fam. Poulsen

Elit-F

30.08.09

Ronald

Athene

1245

24 + Æ

Kvier

 

 

 

 

 

 

Hendry Pool

BB Gabrielle

25.09.11

Dragueur

BB Ursula

421

23

Carl Jensen

FR Geronima

20.08.11

Barbaz

Upette

386

22

Kvier

 

 

 

 

 

 

Hendry Pool

BB Gloria

04.05.11

Dragueur

BB Dolly

515

23

Fam. Poulsen

GG Geneve

23.02.11

Asterix

GG Celina

478

22

Jens J. Andersen

FR Gatien

03.05.11

Barbaz

FR Beatrice

492

21

Palle Sørensen

LI Gloria

26.04.11

Tresor

BB Damalie

445

21

Palle Sørensen

LI Gigi

07.02.11

Timbre

Weena

 

21

Kvier

 

 

 

 

 

 

Hans Ulrik Lund

EHG Freja Pp

30.10.10

Don Juan PP

GG Unica

620

23 + Æ

Fam. Poulsen

GG Freja

11.11.10

Hibernatus

GG Ninka

639

23

Jens J. Andersen

FR Flora

28.11.10

Ulfila

FR Daria

646

22

Hans Ulrik Lund

EHG Fadila

13.07.10

GG Dijon

GG Unique

606

22

Jens Chr. Jensen

SK Fleur

13.10.10

Uway

NY Orkis

634

21

Knud P. Jørgensen

Freja PP

11.09.10

Don Juan PP

Dolly PP

718

21

Kvier

 

 

 

 

 

 

Evald H. Madsen

Frida de Vall

13.03.10

Atlas

110561- 27

804

23

Fam. Poulsen

GG Feta

01.06.10

Asterix

GG Ninka

728

23

Carl Jensen

FR Francine

30.01.10

Tokapi

FR Victoria

863

22

Carl Jensen

FR Frida

04.01.10

Richelieu

FR Cornille

820

22

Fam. Poulsen

GG Fonda

02.06.10

Asterix

GG Ninka

763

22

Fam. Poulsen

GG Francine

30.01.10

Romarin

GG Charme

778

22

K. Bartholomæussen

30889-00688

23.03.10

SI Børge

30889-654

757

21

Kvier

 

 

 

 

 

 

Carl Jensen

FR Eliane

22.04.09

Victor

FR Patrice

860

23

Carl Jensen

FR Erika

16.01.09

Bernard

FR Ursula

989

23

Henrik Pedersen

RE Ellen

11.10.09

GG Simon

FE Aniqa

842

22

Hans Ulrik Lund

EHG Edel

28.11.09

FR Charles

Syren

825

22

Køer m kalv

 

 

 

 

 

 

 

Fam. Poulsen

GG Elle

24.05.09

Asterix

GG Maude

764

23 + Æ

 

Køer m. kalv

 

 

 

 

 

 

 

Fam. Poulsen

GG Celina

06.01.07

GG Simon

GG Tessa

1107

23 + Æ

 

Fam. Poulsen

EHG Canna

20.11.07

GG Ultimo

GG Unica

1044

23 + Æ

 

Evald H. Madsen

Cindi d Vall

31.08.07

GG Ursus Pp

Salvia d Val

975

23

 

Carl Jensen

FR Diane

06.02.08

Rubio

FR Ursula

931

22

 

Frederik Pool

BB Dolly

01.01.08

Atlas

N Kivi

635

22

 

Køer m. kalv

 

 

 

 

 

 

 

Evald H. Madsen

Berta d Vall

22.09.06

S. d. Vall

Kimono

1035

23

 

Svend Åge Hansen

NY Blondine

17.01.06

Unikum

NY Nicolett

1042

23

 

Carl Jensen

FR. Bonnet

13.03.06

NY Urban

FR Tamara

951

22

 

Køer m. kalv

 

 

 

 

 

 

 

Jens Chr. Jensen

S Alexandrina

15.01.05

NY Tyson

L Petra

1006

23

 

Carl Jensen

FR Ursula

09.12.03

GG Romeo

F Ombeline

1018

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer uden kalv

 

 

 

 

 

 

 

Fam. Poulsen

GG Dahlia

20.01.08

GG Admirabl

GG Utile

983

23

 

Jens Chr. Jensen

SK Chynette

29.09.07

Scout

S Anastasia

1101

24 + Æ

 

Hans O. Juhl

GG Cascha

08.01.07

GG Simon

GG Thea

970

23

 

Carl Jensen

FR Caroline

23.04.07

Victor

FR Tamara

1102

23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer uden kalv

 

 

 

 

 

 

 

Svend Åge. Hansen

NY Babette

14.08.06

Layon

N Kivi

1024

24 + Æ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Køer uden kalv

 

 

 

 

 

 

 

Fam. Poulsen

GG Thea

26.11.02

OB Armagnac

GG Ninka

1162

23

 

 

RESULTATER FRA LANDSSKUET 2011

Kvier 

Navn

Ejer

Født

Far x Mor

Point m.m.

Vægt

GG Feta

Fam. Poulsen, Arden

01.06.10

GG Asterix x Ninka

24 + ærespr.

498 kg

GG Fonda

do

02.06.10

GG Asterix x Ninka

23

495 kg

GG Fortuna

do

05.06.10

GG Asterix x Ninka

23

443 kg

EHG Fadila

Hans Ulrik Lund, Ars

13.07.10

GG Dijon x Unique

22

435 kg

EHG Fadine

do

14.07.10

GG Dijon x Alexis

22

411 kg

 

 

 

 

 

 

Fr. Francine

Fam. Jensen, Svenstrup

30.01.10

Tokapi x Victoria

22

630 kg

EHG Fabienne

Hans Ulrik Lund, Aars

28.01.10

Fr. Charles x Blondie

21

605 kg

Fr. Frida

Fam. Jensen, Svenstrup

04.01.10

Richelieu X Cornille

21

577 kg

Ny. Frida

Svend Aa. Hansen, Klarup

11.01.10

Atlas x Babette

21

554 kg

GG Fiona

Hans Oluf Juhl, Gram

15.01.10

Richelieu x Celina

21

540 kg

 

 

 

 

 

 

Ref. Ellen

Henrik Petersen, Branderup

11.10.09

GG Simon x Aniqua

23

712 kg

EHG Eva

Hans Ulrik Lund, Aars

29.07.09

Oulou x Pauline

23

679 kg

Ny. Esther

Svend Aa Hansen, Klarup

18.12.09

Atlas x Blondine

23

673 kg

EHG Edel

Hans Ulrik Lund, Aars

26.11.09

Fr. Charles x Syren

22

639 kg

Bi. Esmeralda

Jens P. Bojsen, Vorgod

30.08.09

Ny Tyson x Tornerose

22

620 kg

Fæ. Eltokopi

Troels Sørensen, Aabenraa

03.00.09

Tokapi x Natasja

21

 

Bi. Emilie

Jens P. Bojsen, Vorgod

10.10.09

Ny Tyson x Trille

21

584 kg

 

 

 

 

 

 

GG Equinox

Fam. Poulsen, Arden

05.06.09

Chinaro x Ulyssia

23 + ærespr.

827 kg

Fr. Erika

Fam. Jensen, Svenstrup

16.01.09

Fr. Bernard x Ursula

22

803 kg

Fr. Eliane

do

22.04.09

Victor x Patrice

22

741 kg

Estella

Palle Sørensen, Vejen

16.04.09

Bolino x Athena

21

740 kg

Fr. Elise

Fam. Jensen, Svenstrup

27.03.09

Fr. Bernard x Klaire

21

758 kg

EHG Elvira

Hans Ulrik Lund, Aars

21.05.09

Romarin x Bounty

21

680 kg

Køer uden kalv  

Navn

Ejer

Født

Far x Mor

Point m.m.

Vægt

GG Canna

Fam. Poulsen, Arden

20.11.07

GG Ultimo x Unica

23

1056 kg

 

 

 

 

 

 

Ny Cirkelline

Jens J. Andersen, Terndrup

07.05.07

Atlas x Thora

23

835 kg

Fr. Bonnet

Fam. Jensen, Svenstrup

13.03.06

Ny Urban x Tamara

22

976 kg

Ny Conni

Svend Aa. Hansen, Klarup

28.06.07

Atlas x Sara

21

975 kg

 

 

 

 

 

 

GG Thea

Fam. Poulsen, Arden

26.11.02

Obus x Ninka

23

1124 kg

Køer med kalv

Navn

Ejer

Født

Far og Mor

Point m.m.

Vægt

GG Dahlia

Fam. Poulsen, Arden

20.01.08

GG Admirable x Utile

23

971 kg

Fr. Diane

Fam Jensen, Svenstrup

06.02.08

Rubio x Ursula

23

852 kg

BB Dolly

Frederik Pool, Blåhøj

01.01.08

Atlas x Kiwi

22

857 kg

BB Damalie

Palle Sørensen. Vejen

14.03.08

Ny Anton x Amalie

21

695 kg

 

 

 

 

 

 

Fr. Caroline

Fam. Jensen, Svenstrup

23.04.07

Victor x Tamara

23

1114 kg

GG Celina

Fam. Poulsen, Arden

06.01.07

GG Simon x Tessa

23

1174 kg

 

 

 

 

 

 

Ny Blondine

Svend Aa. Hansen, Klarup

17.01.06

H Unikum x Nicolette

23 + ærespr.

1005 kg

Athena

Palle Sørensen, Vejen

14.07.05

Nutin x Nicka

22

957 kg

Fr. Beatrice

Fam. Jensen, Svenstrup

04.02.06

Ny Urban x Tasmin

21

987 kg

 

 

 

 

 

 

GG Ninka

Fam. Poulsen, Arden

27.02.97

Horizon x Eve

24 + ærespr.

1158 kg

Fr. Ursula

Fam. Jensen, Svenstrup

09.12.03

GG Romeo x Ombeline

22

1061 kg

Tyre

Navn

Ejer

Født

Far og Mor

Point m.m.

Vægt

GG Fido

Fam. Pulsen, Arden

04.06.10

GG Asterix x Ninka

23

591 kg

Fr. Fanchion

Han J. Jensen, Randers

24.02.10

Timbre x Bluette

21

881 kg

BR Figaro P

Knud Jørgensen, Broager

19.03.10

Adventure PP x Uniola

 

869 kg

 

 

 

 

 

 

GG Elite

Fam. Poulsen, Arden

30.08.09

Ronald x Athene

24 + ærespr.

1017 kg

GG Euro

Fam. Poulsen, Arden

30.12.09

Azur x Nova

22

824 kg

 

 

 

 

 

 

GG Eminent

J. Lynge Nielsen, Frøstrup

16.02.09

GG Asterix x Thea

23 + ærespr.

1021 kg

Dalila

Fam. Jensen, Svenstrup

18.12.08

Brassens x Philiphine

22

1030 kg

 

 

 

 

 

 

Fr. Charles

Hans Ulrik Lund, Aars

25.08.07

Victor x Ultima

23

1440 kg

Bolino

Torben Andersen, Broby

05.04.06

Sulky x Pleunie

22

1267 kg

 

Svend Andersens mindelegat blev tildelt GG Eminent fra Jan Lynge Nielsen, Frøstrup,  udstillet af sønnen Christoffer.

 

RESULTATER FRA LANDSSKUET  2010.

Kvier

Katalog nr. Udstiller Bosted Navn Født Far Point
1540 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Eliane 22.04.2009 Victor 23
1539 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Elle 24.05.2009 GG Asterix 23
1541 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Eline 22.04.2009 Fredrikshøj Bernard 23
1537 Rikke og Troels Sørensen Aabenraa Fallesgaard Ellen 16.06.2009 B.B. Alessi 22
1538 Berend Groen Aalestrup 41380-02630 11.06.2009 GG Ultimo 22
1535 Rikke og Troels Sørensen Aabenraa Fallesgaard Elvira 06.09.2009 Tokapi 22
1536 Nils H. NIelsen Jerslev Engsig Evian 12.07.2009 Nantucket 21

KVIER

1542 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Elise 27.03.2009 Frederikshøj Bernard 23
1543 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Ella 24.02.2009 GG Asterix 23
1545 Knud P. Jørgensen Broager BR Erantis PP 06.02.2009 Babs Bravour PP 23
1544 Berend Groen Aalestrup 41380-2591 12.02.2009 Richelieu 22
1546 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Erika 16.01.2009 Frederikshøj Bernard 22

KVIER

1552 Hans Ulrik Lund Aars 64378-00240 15.09.2008 GG Simon F 23 + Ærespr.
1551 Berend Groen Aalestrup 41380-02538 22.10.2008 GG Asterix F 23
1548 Berend Groen Aalestrup 41380-02559 25.11.2008 Richelieu 23
1547 Palle Sørensen Vejen Frederikshøj Danitza 09.12.2008 Passo 22
1549 Hans Ulrik Lund Aars 64378-00243 16.11.2008 GG Ultimo 22
1550 Henning Jeppesen Holstebro B.B. Dionne 14.11.2008 Leo 21

KVIER

1556 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Dahlia 20.01.2008 GG Admirable F 23
1557 Hendry Pool Brande BB Dolly 01.01.2008 Atlas 23
1553 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Delphine 28.03.2008 GG Simon F 22
1555 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Diane 06.02.2008 Rubio 22
1554 Hans Ulrik Lund Aars GG Donna 08.02.2008 GG Asterix F 22

KØER UDEN KALV

1569 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Caroline 23.04.2007 Victor 23
1571 Svend Åge Hansen Klarup Nygaarden Blondine 17.01.2006 Højrum Unikum 23
1568 Svend^Åge Hansen Klarup Nygaarden Conni 28.05.2007 Atlas 22
1572 Jens Jørn Andersen Terndrup Nygaarden Anni 08.05.2005 Layon 22

KØER UDEN KALV

1575 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Ninka 27.02.1997 Horizon 24 + Ærespr.
1573 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Ursula 09.12.2003 GG Romeo 23 + Ærespr.
1574 Jens Peter Bojsen Videbæk Birkelund Tornerose 08.07.2002 Paw 23

 

KØER MED KALVE

1559 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Celina 06.01.2007 GG Simon F 23 + Ærespr.
1558 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Christa 10.01.2007 GG Simon F 23

KØER MED KALVE

1565 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Bluette 01.01.2006 Nygaarden Urban 24 + Ærespr.
1560 Svend Åge Hansen Klarup Nygaarden Babette 14.08.2006 Layon 24 + Ærespr.
1563 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Bonnet 13.03.2006 Nygaarden Urban 23
1564 Carl Jensen Svenstrup Frederikshøj Beatrice 04.02.2006 Nygaarden Urban 23
1562 Hans Ulrik Lund Aars EHG Blondie 14.04.2006 GG Ultimo 22

KØER MED KALVE

1566 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Thea 26.11.2002 GF Obus Armagnac 23 + Ærespr.
1567 Rikke og Troels Sørensen Aabenraa Natasja 14.05.1997 Hardtsminde Knut 22

TYRE

1526 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Eminent 16.02.2009 GG. Asterix F 23
1525 Hans Ulrik Lund Aars GG Eifel 31.05.2009 GG Asterix F 23
1523 Jens Peter Bojsen Videbæk Birkelund Echo 16.08.2009 Atlas 22
1527 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Evian 27.01.2009 GG Asterix F 22
1528 Svend Åge Hansen Klarup Elance 13.01.2009 Ucaltor 22

TYRE

1534 Sanne og Erik Poulsen Arden GG Asterix F 05.04.2005 Rebelle 24 + Ærespr.
1532 Carl B. Jensen Svenstrup Frederikshøj Barbaz 01.12.2006 Victor 23
1533 Torben Andersen Broby Bolino 05.04.2006 Sulky 23
1531 Rikke og Troels Sørensen Aabenraa Fallesgaard Charles 19.06.2007 Pedro 22

På skuet 2010 udpegede dommerne, Fredie van Dijk og Henk Tessemaker, Holland  følgende dyr som de bedste indenfor deres kategori:

Bedste ko:  Frederikshøj Bluette fra Carl B. Jensen, Frederikshøj, Svenstrup

Bedste kvie: CHR. 64378-00240 fra Hans Ulrik Lund, Jelstrup, Aars. Kvien fik også overrakt en pokal, skænket af FIERBA for bedste "Fremtids kvie".

Bedste senior tyr: Asterix tilhørende familien Sanne og Erik Poulsen, Gydegaard, Arden.

Bedste junior tyr: GG Eminent tilhørende familien Sanne og Erik Poulsen, Gydegaard, Arden.

Bedste kvie under 20 mdr. Frederikshøj Eliane fra Carl B. Jensen, Frederikshøj, Svenstrup.

Bedste kødtype/handyr :  Bolino fra Torben Andersen, Jens Jørgensen og Hendry Pool.

Bedste kødtype/hundyr: Ninka fra Sanne og Erik Poulsen, Arden.

Svend Andersens Mindelegat blev tildelt  Koen Frederikshøj Bluette fra Carl B. Jensen, Svenstrup.

I besætningskonkurrencen deltog 3 grupper. Følgende grupper blev placeret, som nr. 1, 2 og 3:

Sanne og Erik Poulsen, Arden, Carl B. Jensen, Svenstrup og Hans Ulrik Lund, Aars

 

Krydsningskonkurrencen 2007

Krydsningskonkurrencen havde i 2007 en større tilslutning end tilfældet har været de første år. I år deltog følgende racer med  tyrekalve, der alle var født på en malkerace ko. Piemontese, Simmental, Charolais, Hereford, Belgisk Blå/Hvid og Blonde d' Aquitaine. Sammenfatter man konkurrencens resultat er det klart at det var Blonderne og Simmentalerne, der opnåede de højeste priser. Det fremgår nedenfor. Vurderet på det viste grundlag kan man igen i år erklære Blonde racen som vinder.

Blonde 2 stk. 16421 kr. 408 dg. 58,6 Slg.% 10,5 Kl. 20,2 kr./dg.  
Simmental 2 stk. 16360 kr. 405 dg. 58,0 Slg.% 8,5 Kl. 20,2 kr./dg.  
Piemontese 2 stk. 15261 kr. 456 dg. 58,6 Slg.% 9.0 Kl. 16,8 kr./dg.  
Charolais 2 stk. 14111 kr. 397 dg. 58,4 Slg.% 8,5 Kl. 17,8 kr./dg.  
Belgisk Blå/Hvid 12549 kr. 360 dg. 57,0 Slg.% 9,5 Kl. 17,5 kr./dg.  
Hereford 2 stk. 11261 kr. 383 dg. 55,8 Slg.% 6,0 Kl. 14,7 kr./dg.  

Den yderste kolonne viser værdien af tilvækst i dyrenes levetid.

.