Kødkvægsskuet 2016 - program og katalog

Til Kødkvægsskuet den 1. og 2. december 2016 er tilmeldt 163 katalognumre, heraf 4 Blonde d'Aquitaine.

Se programmet her og kataloget her.

Bedømmelsen af Blonde d'Aquitaine foregår kl. 14.00. Dyrene bedømmes af Torben Andersen.

Dansk Kødkvægs bestyrelse

På Dansk Kødkvægs generalforsamling oktober 2016 blev Jens Pedersen, formand for Blonde d'Aquitaine Danmark, valgt ind i Dansk Kødkvægs bestyrelse.

Se pressemeddelelser fra Dansk Kødkvæg  her

Kåring i foråret 2017

Husk tilmelding til kåring senest 5. Marts 2017 - Tilmelding HER.

Torben Andersen og Jacob Edstrand kårer i uge 12,13,14 og evt. 16.

Har du problemer med tilmelding til kåring, kan du ringe til Torben Andersen på tlf. 2177 0728

Landsskuet 2016 - resultater

Resultaterne fra årets landsskue kan ses her, ærespræmielisten er tilgængelig her

Vinder af Interbreed for hundyr blev GG Fonda fra Sanne og Erik Poulsen, Gydegaard.

Lotterikalv til Landsskuet

I lighed med tidligere år er der igen i år lotteri om en kviekalv - overskuddet går til aktiviteter for ungdomsafdelingen.

Hvis man ikke har mulighed for at købe lodder på Landsskuet eller ønsker at sikre sig nogle af de i alt 300 lodder på forhånd, mailes antallet af lodder til This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. senest mandag den 27. juni kl. 18. Desuden indsættes 50 kr/lod på reg. 9319 konto 00107 18198.

Lodtrækningskupon kan afhentes på standen eller tilsendes - skriv dette i mailen.

SE STAMTAVLEN på kvien HER!

Æresmedlemmer

I forbindelse med generalforsamlingen blev Anna og Jens Jørgensen, Ødis udnævnt til æresmedlemmer af Avlsforeningen Blonde d'Aquitaine Danmark.

Udnævnelsen sker med baggrund i Anna og Jens's mangeårige indsats i foreningen, som bestyrelsesmedlem og formand og senest som regnskabsfører for foreningen.

Valg til bestyrelsen

På generalforsamlingen lørdag den 21. maj blev følgende valgt til bestyrelsen for Blonde d'Aquitaine Danmark:

Jens Pedersen, Frejlev (genvalg), Brian Rou, Kousted (nyvalg) og Jacob Dahl, Sulsted(nyvalg).

Bestyrelsen består desuden af Bert Groen, Nørager og Gustav Jørgensen, Dannemare.

Efter konstitueringen er Jens Pedersen valgt som formand, mens Brian Rou er næstformand.

Udvalgene er opdateret på hjemmesiden og meddelt i Nyhedsbrev.